top of page

ספר.י לי על עצמך או... המפלצת!
 

הנה הגיע הרגע, לו ייחלת וממנו גם חששת – זימון לוועדת בוחנים (מכרזים)!

אמאלה, הבטן מתהפכת (וטוב שכך, כי אדישות במקרה הזה – ממש לא עוברת טוב...).


אוקי, אז קראת היטב את תיאור המשרה (ראיתי כאלו שגם את זה לא עשו...), למדת על המשרה והמשרד, דיברת עם אנשים רלוונטיים וחשבת על שאלות שכנראה יישאלו בוועדה.


לא משנה לאיזה מכרז ניגשת, מהי הדרגה, רמת הבכירות, הסקטור והאיזור הגיאוגרפי – השאלה הראשונה שישאלו אותך היא "ספר.י לי על עצמך".

נו, מה הבעיה?

אפשר להתחיל מגן בתיה ולהמשיך לתיכון, לספר על ארז, ניצן ותמר, הילדים המקסימים שלך, לתאר בפירוט את כל המשרות בהן עבדת, נשמע סבבה לגמרי, נכון?

אז זהו שלא.

רבות נכתב על חשיבות הרושם הראשוני, בוועדות מכרזים ובכלל בחיים. אם תתחיל.י לספר, להתפזר, לטרחן ולשעמם, כבר בהתחלה, יש מצב שלא תזכ.י (לפחות לא אצלי...).


לפני שאתן כללים וטיפים, מעשרות ועדות בוחנים בהן השתתפתי, בואו נגדיר רגע את הקושי/האתגר והסיבה שכל כך הרבה מועמדים חוששים מהשאלה הזו.

קודם כל ראיון עבודה כשלעצמו זו סיטואציה מלחיצה, וזו השאלה הראשונה שנשאלת, כשהקרח עדין לא נשבר. בנוסף, מדובר בשאלה פתוחה, ללא הכוונה ולרבים לא ברור מה מצופה מהם להשיב, באיזה סדר, למשך כמה זמן, האם להתייחס גם לעניינים אישיים, וזו רק רשימה חלקית של ההתלבטויות.


אוקי, אז איך מתכוננים?

מי מכיר את המפלצת בירושלים? המגלשה המיתולוגית בעלת 3 המגלשות/לשונות? אז בבקשה לחשוב עליה רגע (כל הזכויות לדימוי שמורות ליוני...).


בתשובה לשאלה ספר.י לי על עצמך, צריכים להכלל (לפחות) שלושת הרכיבים הבאים:


לשון 1: ניסיון תעסוקתי רלוונטי לתפקיד

אין צורך לפרט ע"פ סדר את כל מקומות העבודה שלכם מהיום ועד כשסיימתם את התואר. אפשר מ"מעוף הציפור", למשל – יש לי נסיון של x שנים בניהול בתפקידים שונים, ואז בקצרה להתייחס רק למה שרלוונטי. אפשר להתייחס לתכולת התפקיד, אחריות, ניהול, הישגים בולטים, לציין נתונים – מס' עובדים אם יש, תקציב (אם ניהלת) ועוד.


לשון 2: השכלה פורמלית, קורסים והכשרות מקצועיות, ניהוליות ועוד

שוב, גם כאן, ע"פ הרלוונטיות לתפקיד. אם התואר השני שלך הוא באשורית..., ואת.ה מתמודד.ת על משרת כלכלן, כנראה שזה פחות רלוונטי... אם יש לך 2 תארים – לומר יש לי שני תארים, התואר השני הוא ב... והראשון ב... בנוסף, סיימתי קורס.... וקורס... ככל שזה משמעותי לתפקיד עליו מתמודדים.


לשון 3: כישורים, מיומנויות ויכולות בהלימה לתפקיד

כאן אפשר להוסיף את מילות הקסם, מוטיבציה והתלהבות! המוטיבציה צריכה להיאמר (בשלב הזה, או בהמשך או בסיום) וגם להיראות בשפת הגוף, בנמרצות, בדיבור ובטון. לשבת כפוף עם מבט מושפל ולומר בשקט "יש לי מוטיבציה רבה" – לא ממש יעבוד... בכלל, כשיש דיסוננס בין מה שאנחנו אומרים לבין שפת הגוף, האחרונה לוקחת בענק.


דגשים חשובים נוספים

💎במידה ומדובר בתפקיד ניהולי, חשוב להדגיש את הניסיון הניהולי, גם אם היה בתפקיד קודם, אפילו לא בשירות המדינה ולעיתים אפשר ללכת עד השירות הצבאי אם התפקיד שם היה ניהולי ומשמעותי.

💎 אחרי שדיברת בקצרה על התעסוקה וההשכלה, אפשר להוסיף משהו אישי – תחביב מיוחד שיכול להעיד עליך ללא צורך בפירוט (למשל - אני רצה מרתון/ בשלן ועוד), התנדבות שאתם עושים, שירות צבאי משמעותי או פרט פיקנטי זכיר אחר אודותך.

💎 כדאי לזכור שבוועדת בוחנים מתמודדים לעיתים 10 מועמדים ולאחרונה במכרזים מסויימים אף 14!. כל אחד מקבל בממוצע רבע שעה – 20 דק', נסו לחשוב כמה אלפי מילים נאמרות, איך אפשר לזכור הכל? אז עזרו להם לזכור אתכם!

💎 מותר להגיד שאתם מתרגשים, זו לא בושה ולא סימן לחולשה. כולנו בני אדם, וברגע שמועמד מעיד על עצמו שהוא מתרגש, ולא משנה באיזה מכרז, זה תמיד יעורר אמפטיה אצל חברי וועדת הבוחנים ויסייע בשבירת הקרח.

💎 משך הזמן לנאום ספר.י לי על עצמך, לא יותר משתי דקות. האמינו לי, אפשר לומר את כל מה שחשוב ואפילו בפחות. חשוב לזכור שקורות החיים שלך מונחים בפני חברי הוועדה, ובהנחה שכולם יודעים לקרוא באמת שאין צורך לשבת ולספר את קורות חייך באופן כרונולוגי.

💎 חשוב לזכור שמטרת השאלה ספר.י לי על עצמך היא לבחון עד כמה המועמדים ממוקדים, מבחינים בין עיקר וטפל, מוכנים ובעיקר – מתאימים לתפקיד. אז כדאי ממש, לחשוב על השאלה ומה עונים, לרשום בבית מבעוד את הדברים החשובים שחשוב לומר, להקליט את עצמכם עונים לשאלה ולהיות כנים – האם אתם שבעי רצון ממה ששמעתם? מהתוכן? מהסדר? מהטון? מקצב הדיבור והאינטונציה? ואם לא – בבקשה לחזור שוב ושוב, עד שההקלטה תהיה לשביעות רצונכם.


זהו, זה היה על קצה המזלג... לסיכום - תגיעו מוכנים, חיובים, רהוטים (אבל לא מכניים), מעניינים, ממוקדים, עם בטחון עצמי (לא יותר מדי) וגם שמרו על ענווה.


את כל התורה זיקקתי ללקוחות שלי ב 3 מילים:


עשו את המירב והמיטב, זה ללא ספק יגדיל את הסיכוי שלכם לזכות! 🏆


פוסטים אחרונים

הצג הכול

אז מה הייחוד שלי?

ניסיתי לבדוק כמה יועצים תעסוקתיים ויועצי קריירה יש, לא הצלחתי למצוא מספר מאומת אבל כנראה שמדובר באלפים. אז מה עושים כשצריך להסתייע ביועץ תעסוקתי במסגרת התמודדות למכרז, איך יודעים למי לפנות? אם פניכם ל

Comments


bottom of page